Yangın Alarm Sistemleri

Adresli Konvansiyonel Yangın Alarm Sistemleri


AKESİS Elektrik Elektronik Tic. Ltd. Şti. olarak yangın alarm sistemi kurulum ve bakım hizmeti vermekteyiz

.

Ankara'nın her bölgesinde yangın alarm sistemleri için ücretsiz keşif desteği ve teklif alabilirsiniz.

Yangın Algılama Sistemleri iki ana kola ayrılmaktadır, bunlar konvansiyonel ve adresli yangın algılamadır.

Konvansiyonel Yangın Algılama Sistemi daha basit ve uygun fiyatlı sistemlerdir.

Adresli Yangın Algılama Sistemleri daha profesyonel çözümler sunar ve daha pahalı sistemlerdir.

Konvansiyonel Yangın Alarm Sistemleri Yangın alarm sistemi yapılardaki çeşitlilikle birlikte yangın detektörü de artık tek tip bir cihaz olarak algılanmaktan çıkmıştır. Sabit sıcaklık dedektörü, optik duman dedektörü, iyonize duman dedektörü, gaz dedektörü, sıcaklık artış hız dedektörü, ışın dedektörü, alev dedektörü gibi farklı yangın dedektörü tipleri gibi. Bu algılama biçimlerinin kombine olarak yukarıdaki farklı yangın dedektörü özelliklerini bir arada bulmak mümkün olabilir.

Detektör seçimi alarmın tesis edileceği mekana göre seçilmelidir Kimi yangınlar, örneğin mukavvaların yanmasıyla başlayan bir yangında alevlenmeden önce duman olacağından duman dedektörü hızla uyarı verecek bir yangın dedektörü olacaktır. Sigara dumanından iyonize dedektörlerin alarm verme olasılıkları azdır. İyonize tip dedektörler havayı partiküllerine göre iyon ölçümüyle yangın kaynaklı bir farklılık olup olmadığını ölçer. Ancak ev ve küçük iş yerleri için yangın dedektörü olarak iyonize değil, optik dedektörler tercih edilmelidir. İyonize dedektör Avrupa Birliğinde radyasyon yaydığı gerekçesiyle KULLANILMAMAKTADIR. Optik bir dedektör ışığın kırılması mantığıyla çalışır ve dumanı gördüğü an haber verir. Alev dedektörleri de tüterek yanmayı algılayan cihazlar kullanılamadığı özel koşullarda kullanılır.

Yangın dedektörü olarak en çok ucuz olması nedeniyle optik duman dedektörleri tercih edilir. oysaki rutubetli, tozlu ya da duruma göre gazlı, buharlı ya da dumanlı ortamlarda duman dedektörleri tercih edilmemelidir.

Adresli Yangın Alarm Sistemleri Burada her ne kadar en basit yapı özelliklerinden bahsedilse de, günümüzde iyi bir yangın dedektörü akıllı, geçmişe dönük hafızası olan, elektronik adreslenebilir, mikroişlemci kontrollü bir cihazdır. Kablosuz dedektörler de gitgide yaygınlaşmaya başlamıştır.

Yangın dedektörü kullanımından en iyi sonucun alınabilmesi için öncelikle evin doğru köşelerine yerleştirildiğiden emin olun. Mutfak, yatak odası ve evin dış bölümleri öncelikli olarak göz önünde bulundurmanız gereken yerlerdir. Uykuda olduğunuz sırada ya da mutfakta bulunmadığınız sırada ocaktan kaynaklı bir yangın başlangıcında yangın dedektörü hayat kurtarıcı olacaktır. Bunun yanı sıra şömine yakınlarına ya da banyo buharına ya da ocaktan kaynaklı buhara maruz kalacak mutfak köşelerine yangın dedektörü kurmayınız. Bu gibi hatalı yerleştirmelerde sıklıkla yanlış alarm çaldırmanız olasıdır. Yangın alarm sistemi kurulum ve bakım işleriniz için bize ulaşabilir ve her türlü desteği alabilirsiniz.